mar 5, 2014

Posted by in Lampy LED, Oświetlenie, Reflektory halogenowe | 0 Comments

Halogeny kontra LED

Halogeny kontra LED

 Rozwój technologii związanej z oświetleniem sprawia, że nie jesteśmy skazani jak kiedyś, jedynie na jeden typ światła. Tradycyjne żarówki odchodzą do lamusa i stopniowo są zastępowane przez oświetlenie nowszej generacji. Swoje pięć minut mają teraz żarówki halogenowe i LED.

Największa ich zaletą jest duża oszczędność energii w porównaniu do zwykłych żarówek. 1W LED może dawać nawet 5-6W mocy, co jest różnicą dość istotną. To w głównej mierze decyduje o ich popularności.

Halogeny

Zacznijmy jednak od lamp halogenowych. Mają dużo większą sprawność i dłuższą żywotność niż stary typ żarówek i to z uwagi nie tylko na większą odporność na częste i krótkotrwałe działanie. Podobnie również – jak w przypadku LED – ta sama moc, daje większą ilość światła.

To co odróżnia halogen, to jasna barwa światła, która jest bardziej naturalna. Światło halogenowe możemy również rozjaśniać i przyciemniać w zależności od potrzeb, co w tradycyjnej technologii nie było możliwe. Popularność tego typu oświetlenia sprawia, że na rynku jest całe mnóstwo lamp i oprawek, dlatego bez problemu wybierzemy odpowiadający nam model.

Są dostępne dwie wersje, zarówno na niskie napięcie (12V), jak i zwykłe napięcie sieciowe (230V). Zaopatrzyć możemy się także w wachlarz żarówek halogenowych od 5W do nawet 2000W.

Minusem tego typu oświetlenia jest jednak wysoka temperatura. Trzeba dobrze dopasować moc oświetlenia do obudowy, ponieważ zbyt słabą osłonę halogen może stopić i zniszczyć, co grozi niebezpieczeństwem.

oświetlenie halogen

LED

Technologia LED powoli zdobywa rynek i systematycznie wypiera inny rodzaj oświetlenia. Rzadkością ciągle jest jednak wykorzystywanie jej, jako światła ogólnego. Wymagana jest w tym przypadku odpowiednio zaprojektowana instalacja. Żarówki LED bez stabilizacji napięcia szybko się psują, natomiast nie nagrzewają się, jak halogeny.

Mimo, że dostępne są różne barwy, to światło takie różni się nieco od zwykłego. Trzeba się po prostu do niego przyzwyczaić. Poza tym bezpośredni strumień skierowany na oczy może je uszkodzić, co jest potwierdzone naukowo. To sprawia, że przeciwników LED jest całkiem sporo, którzy argumentują jego negatywny wpływ na zdrowie człowieka.

Kolejnym minusem, jest wysoka cena żarówek, która sięga nawet kilkudziesięciu złotych, co często jeszcze odstrasza potencjalnych nabywców. Większość jest jednak zgodna, że początkowy wydatek jest później bilansowany przez mniejsze zużycie energii.

Jak widać oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Co jest jednak wspólne dla obu typów? To, że LED i Halogeny świetnie sprawdzają się, jako oświetlenie dekoracyjne. Kilka sposobów ich zastosowania znajduje się w tym miejscu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *