mar 7, 2014

Posted by in Oświetlenie dekoracyjne, Oświetlenie domu | 0 Comments

Oświetlenie kuchni

Oświetlenie kuchni

Kuchnia to serce i dusza domu. Tutaj spędzamy znaczną część dnia, dlatego warto zatroszczyć się o jej dobre oświetlenie. Często to właśnie w kuchni pijemy poranną herbatę, spotykamy się ze znajomymi na kawie lub jemy kolację po powrocie z pracy. Jak zatem zapewnić sobie komfort i umiejętnie operować światłem?

Dobrze zainstalować kilka źródeł światła o odmiennym przeznaczeniu. Jedne sprawdzi się podczas przygotowywania posiłku, inne, jeżeli chcemy wprowadzić spokojny klimat wieczorem. Potrzebujemy zatem oświetlenie centralne, dekoracyjne i oświetlenie blatów.

Oświetlenie ogólne

Światło centralne nie musi być bardzo jasne, dobrze sprawdza się natomiast światło rozporoszone. W tym celu wykorzystuje się efekt odbicia światła – strumień nakierowuje się na sufit, a nie bezpośrednio w dół. Dzięki temu uzyskuje się bezcieniowe, przyjemne światło. Do oświetlenia ogólnego możemy wybrać tradycyjne lampy sufitowe. Jeżeli w kuchni mamy wydzieloną część jadalną, lampę należy zamontować prosto nad stołem. Trzeba jednak pamiętać, że oświetlenie centralne powinno równomiernie wypełniać całe wnętrze. Ilość żarówek zależy od wielkości pomieszczenia.

Miejscowe

Bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie przestrzeni roboczej – blatu, kuchenki i zlewozmywaka. Najczęściej wybierane, to silne światło punktowe. Montuje się je w suficie lub górnych szafkach. Świetnie do tego celu nadają się lampy halogenowe, które dają naturalne światło. Częstym rozwiązaniem są świetlówki lub listwy LED, które montowane są bezpośrednio pod szafkami i dobrze oświetlają powierzchnię blatów. Dodatkowy efekt uzyska się podświetlając półki, zarówno te wolno stojące, jak i wewnątrz szafek. Zakamarki naszej kuchni – spiżarnia, głębokie szafki, również wymagają oświetlenia. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem są lampki LED, które zapalają się po otworzeniu drzwiczek.

kuchnia światło

Dekoracyjne

W zasadzie umiejętne wykorzystanie oświetlenia miejscowego, może wprowadzić odpowiedni klimat. Natomiast jeżeli mamy przeszklone szafki, możemy podświetlić ich zawartość. Dekoracyjne oświetlenie dobrze sprawdza się zwłaszcza, gdy kuchnia jest otwarta na salon. Ciekawy efekt dają niewielkie lampki umieszczone na wysięgniku, skierowane na szafki lub wnęki.

Na co zwrócić uwagę

Warto zapamiętać, że w kuchni niezbyt dobrze sprawdzają się żarówki energooszczędne, zwłaszcza, jeżeli zapalamy światło na krótką chwilę. Tego typu żarówki są przystosowane na długotrwałe działanie, natomiast szybko się przepalają, jeżeli są włączane i wyłączane co kilka minut. Najlepiej w tego typu pomieszczeniach wykorzystać żarówki halogenowe lub LED – pozwalają zaoszczędzić energię i dłużej działają.

Konieczne jest również wydzielenie kilku obwodów, co umożliwi stopniowe włączanie oświetlenia w zależności od potrzeb.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *