gru 20, 2016

Posted by in Oświetlenie łazienkowe | 0 Comments

Jak dobrze oświetlić łazienkę?

Jak dobrze oświetlić łazienkę?

Przy doborze oświetlenia do łazienki bardzo często popełniamy jeden podstawowy błąd – wybieramy jedno światło, umieszczając je na środku. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nawet najmniejsza łazienka dzieli się na poszczególne strefy, a każda z nich powinna być oświetlona indywidualnie.

Jedno światło to za mało

Oczywiście bardzo ważne jest światło na środku pomieszczenia, ale nie tylko ono powinno być w kręgu naszych zainteresowań aranżacyjnych. Oświetlenie powinno znajdować się również w okolicy lustra, czy w strefie kąpieli. Tutaj jednak należy zauważyć, że w każdym z tych miejsc powinniśmy zastosować inny rodzaj oświetlenia.

Jak zaplanować oświetlenie?

Najmocniejsze światło warto zastosować właśnie na środku pomieszczenia łazienkowego. Nie musi być to jednak światło tradycyjne z jednym kloszem, można zdecydować się na dużo popularniejsze obecnie żarówki halogenowe. Pojawia się pytanie – dlaczego tak istotne jest oświetlenie centralnego punktu pomieszczenia? Jest to zabieg czysto praktyczny, ponieważ ułatwia np. sprzątanie.

bathroom-728740_960_720

Oświetlenie lustra

Kolejnym istotnym punktem świetlnym w łazience powinno być oświetlenie lustra. W tym przypadku możemy zdecydować się na dwa różne rozwiązania. Możemy zamontować jedną żarówkę nad lustrem i będzie to wystarczające (jeżeli użyjemy żarówki o większej mocy). Drugim rozwiązaniem jest natomiast oświetlenie całego lustra dookoła. Dlaczego dobrze jest oświetlić to miejsce? Przede wszystkim dlatego, że każdy z nas lubi, kiedy dokładnie widzimy się w lustrze, zwłaszcza w przypadku kobiet jest to duży atut – mogą bez problemu się wymalować.

Ostatnim, wspomnianym już wcześniej punktem świetlnym powinno być oświetlenie w strefie kąpieli. Tutaj ciężko mówić o funkcjonalności – jest to raczej zabieg dekoracyjny i nastrojowy. Każdy z nas od czasu do czasu marzy o długiej kąpieli przy miłym, delikatnie przygaszonym świetle. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz w tym miejscu.

Warto też zauważyć, że w łazience przebywamy stosunkowo dużą ilość czasu, zwłaszcza rano i wieczorem – odpowiednio dobrane światło sprawia, że nasze samopoczucie ulega poprawie, a to bardzo ważne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *