gru 3, 2016

Posted by in Oświetlenie | 0 Comments

Czy diody LED mają same zalety?

Czy diody LED mają same zalety?

Oświetlenie LED jest bardzo popularne, korzysta z niego coraz więcej osób. To na pewno najbardziej energooszczędne źródło światła. Wybieramy je, bo wiemy, że dzięki temu nasze rachunki za prąd będą o wiele mniejsze. O jakich zaletach można jeszcze wspomnieć? A czy są jakieś wady?

Najważniejsze zalety diod LED

Najważniejsze zalety oświetlenia LED to oczywiście energooszczędność, ale i ekologiczny charakter. Diody LED, inaczej niż tradycyjne żarówki, nie mają rtęci. Nie potrzebują za dużej ilości prądu przy włączeniu, a co najważniejsze – częste włączanie i wyłączanie nie powoduje, że skraca się ich żywotność.

Jednocześnie diody LED stopniowo tracą swoją jasność, więc nie musimy się obawiać, że zgasną nagle, w najmniej oczekiwanym momencie. Jak więc zauważymy, że poziom ich jasności jest coraz niższy, to będzie to oznaczać, że powinniśmy rozglądać się za wymiennikiem. Ich przeciętna żywotność jest bardzo długa, trwa od 30 do 100 tysięcy godzin.

ulsan-grand-park-1113817_960_720

Co jest jeszcze ważne?

Wielkim plusem oświetlenia LED jest szeroki wybór kolorów światła. Oznacza to, że nie musimy stosować dodatkowych filtrów, żeby zyskać barwę, na jakiej nam zależy. Kolor świecenia zależy od materiału, z jakiego stworzony jest półprzewodnik. Co ciekawe, światło emitowane przez diodę LED ma dość wąskie zakres promieniowania, a dzięki temu barwa jest mocno nasycona.

Ponadto, diody LED nie są zbyt duże, ale bardzo odporne na uszkodzenia. Zwarta budowa, brak luźnych części bardzo ograniczają ryzyko uszkodzenia mechanicznego. Dopełnieniem jest możliwość stosowania ich w różnych miejscach. Sprawdź więcej w tym miejscu.

A co z wadami?

Diody LED mają też jednak wady. Są dość wrażliwe na przepięcia, więc, aby mieć pewność, że nasza dioda nie zostanie uszkodzona, stosuje się dobrej jakości zasilacze. Są to jednak dodatkowe koszty, które jednak warto ponieść, by mieć gwarancję, że nic nieprzewidywalnego się nie zdarzy.

Diody też nie są dobre we współpracy ze ściemniaczami. Jednocześnie niskie napięcie zasilania może stanowić dużą przeszkodę przy dużych mocach. W takiej sytuacji konieczne są grubsze przewody, ponieważ wzrasta moc prądu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *