sie 12, 2016

Posted by in Porady | 0 Comments

Jak ciekawie zaaranżować okno?

Jak ciekawie zaaranżować okno?

Wbrew pozorom stylizacja okna nie jest łatwym zadaniem. Nie wystarczy przytwierdzenie do ściany karnisza oraz zawieszenie na nim firan oraz zasłon. Wszystkie te elementy należy także umiejętnie dobrać, aby pasowały nie tylko do siebie, ale również do całej aranżacji wnętrza. Oto kilka pomysłów na wykonanie nietuzinkowej aranżacji okiennej.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów firan i zasłon, dlatego mamy przed sobą ogromne możliwości aranżacyjne. Aby jednak w tym bogactwie wzorów i kolorów nie nabawić się zawrotu głowy, warto wiedzieć na co zwracać szczególną uwagę.

Karnisz

karnisze

Ten element jest podstawą aranżacji okiennej. To na karniszu właśnie zawiesimy materiał i dzięki niemu będziemy mogli wygodnie zasłaniać i odsłaniać okno. Karnisz nie powinien znajdować się bezpośrednio nad wnęką okienną, tylko bliżej sufitu lub bezpośrednio na nim. Taki zabieg aranżacyjny sprawi, że pomieszczenie będzie się wydawało optycznie wyższe. Ponadto karnisz powinien wystawać poza wnękę okienną o około 30 cm z każdej strony. W artykule http://dom.elblag.net/artykuly/na-co-zwrocic-uwage-wybierajac-karnisz,26320.htm przeczytamy więcej sprawdzonych porad odnośnie karniszy, co pozwoli wybrać najlepsze rozwiązanie.

Stylistyka karnisza powinna nawiązywać do innych elementów wystroju wnętrza. Jego kolor i zdobienia mogą efektownie korespondować np. z uchwytami czy metalowymi częściami mebli.

Firany i zasłony

zasłony

Największą trudność w wyborze aranżacji okiennej stanowią firany i zasłony, a raczej wybranie jednego rozwiązania spośród tysięcy oferowanych. Jeśli łączymy w jednej stylizacji okiennej zarówno firany, jak i zasłony musza one pasować do siebie nawzajem oraz do całego pomieszczenia. Kolorystyka materiału może powielać rozwiązania zastosowane już w aranżacji np. nawiązywać do barwy poduszek dekoracyjnych czy obicia kanapy. Warto pamiętać o podstawowej zasadzie łączenia firan i zasłon – te pierwsze powinny być wykonane z jaśniejszego materiału. W odwrotnym przypadku aranżacja prezentowałaby się niekorzystnie, a ciemne firany prześwitywałyby spod zasłon.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *