sie 3, 2016

Posted by in Porady | 0 Comments

Sprytne wnętrzarskie rozwiązania dla małych mieszkań

Sprytne wnętrzarskie rozwiązania dla małych mieszkań

Funkcjonalne i atrakcyjne urządzenie przestrzeni w małych mieszkaniach jest znacznie trudniejsze niż w tych przestronniejszych. Wszak na niewielkiej przestrzeni trzeba zmieścić wszystkie niezbędne domowe sprzęty oraz przedmioty osobiste. Jednak stosując różnego rodzaju triki, można skutecznie ujarzmić przestrzeń w niedużych pomieszczeniach.

Ściany

Jeśli dysponujemy naprawdę niewielką przestrzenią warto umiejętnie zagospodarować również ściany. Możemy na nich powiesić szafki, półki oraz różnego rodzaju wsporniki, na których będziemy mogli przechowywać domowe sprzęty. Dzięki temu nie przytłoczymy przestrzeni zbyt dużą ilością mebli stojących.

Wielofunkcyjność

Gdy nie możemy pozwolić sobie na zastosowanie w pomieszczeniu różnych mebli, możemy wybrać ich odpowiedniki, które łączą w sobie różne funkcje. Przykładowo rozkładane fotele mogą zastąpić łóżka, modułową kanapę możemy podzielić np. na dwa fotele itd.

Systemy przesuwne

W naprawdę niewielkim mieszkaniu otwieranie drzwi może być problematyczne. Skrzydło drzwiowe bowiem aby otworzyć się maksymalnie kreśli spory łuk. W jego promieniu nie możemy ustawić żadnych sprzętów co sprawia, że przestrzeń nie jest optymalnie zagospodarowana. Odpowiedzią na taki problem są drzwi osadzone na systemach przesuwne, dzięki czemu drzwi będą się przesuwać wzdłuż ściany, a nie otwierać po łuku. Takie rozwiązanie możemy zastosować nie tylko w szafach i garderobach, ale również w miejsce drzwi wewnętrznych.

Kolory

Na małej przestrzeni należy również sprytnie dobierać kolory, jakie wykorzystamy w aranżacji. Powinniśmy zatem unikać ciemnych barw, które optycznie zmniejszają wnętrze. Podobny efekt może dać również zbyt duże nagromadzenie różnego rodzaju wzorów.

Porządek

Małe mieszkania nie wybaczają bałaganiarstwa – nawet kilka nieodłożonych na miejsce rzeczy może powodować wrażenie chaosu. Dlatego tak ważne jest regularne sprzątanie oraz segregowanie przechowywanych przedmiotów. Dzięki temu nie przytłoczymy wnętrza nadmiarem nie całkiem już potrzebnych akcesoriów.

Ważnym elementem wystroju małych mieszkań jest przedpokój, a cenne porady na temat organizacji tego pomieszczenia można znaleźć w artykule pt. Meble do przedpokoju: zobacz co się sprawdzi najlepiej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *