sty 15, 2016

Posted by in Porady | 0 Comments

Oryginalne tynki japońskie – jak je nakładać?

Oryginalne tynki japońskie – jak je nakładać?

Tynki japońskie to idealny pomysł na wykończenie powierzchni, która wymaga zamaskowania nierówności. Możemy nakładać je zarówno na ściany, jak i sufit oraz dopasować je do charakteru wnętrza. Stanowią też ciekawą alternatywę dla malowania i tapetowania ścian, które wymagają o wiele solidniejszego przygotowania powierzchni. Są wykonane z naturalnych składników i świetnie urozmaicają nudne, płaskie ściany. Zobacz, jak niewiele trzeba, by wzbogacić nimi pomieszczenia.

Odpowiedni podkład

Choć tynki japońskie można nakładać na beton, drewno, inny tynk czy farbę, a także gips i styropian, to powierzchnia ta musi być zupełnie sucha, oczyszczona oraz dobrze przylegająca – należy usunąć łuszczącą się farbę czy odpadający tynk. Gdy ściana spełni te warunki, trzeba pokryć ją specjalnym podkładem – bazą, który poprawi jej chłonność, a tym samym zredukuje zużycie masy tynkarskiej. Uwaga: baza podkładowa musi wyschnąć zanim zaczniemy nakładać tynk!

Przygotowanie masy

Tynk japoński kupujemy zawsze w formie proszku, który należy rozrobić z czystą wodą. Jeśli chodzi o proporcje i temperaturę wody, powinniśmy skrupulatnie stosować się do zaleceń producenta, które muszą być umieszczone na opakowaniu. Tynk mieszamy energicznie i aż do uzyskania jednolitej masy. Po jego rozrobieniu powinniśmy odstawić go na czas wskazany w instrukcjach, aby w pełni nasiąknął. W tym czasie zadbajmy o dokładne zabezpieczenie podłogi.

Nakładanie tynku

Nakładanie tynku japońskiego nie wymaga specjalnych umiejętności, nie jest trudne, a wszelkie niedociągnięcia bez problemu można zamaskować. Powinniśmy jedynie zaopatrzyć się w specjalne narzędzia: kielnię i pacę (jeśli chcemy, aby powierzchnia była bardziej gładka) oraz stemple i wałki (gdy marzą nam się ciekawa, oryginalna faktura). Tynk nakładamy zawsze od góry do dołu – nanosimy go pacą na ścianę, a następnie równomiernie rozcieramy. Odpowiednio nałożona masa schnie ok. 48 godzin.

Tynki japońskie posiadają wiele zalet: są uniwersalne, można stosować je we wszystkich pomieszczeniach, a także używać ich kilka razy (tynk łatwo się zeskrobuje, a po wymieszaniu go z wodą nakłada ponownie). To świetne i wydajne rozwiązanie zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *