mar 20, 2014

Posted by in Oświetlenie pokoju dziecięcego | 0 Comments

Oświetlenie w pokoju dziecka

Oświetlenie w pokoju dziecka

Dziecięcy pokój to wyjątkowe miejsce w domu.

W nim nasze pociechy śpią, uczą się i bawią. Oświetlenie powinno więc być tak zaplanowane, aby spełniało swoją rolę w zależności od potrzeb. Oprócz funkcjonalności lampy muszą wydobywać także elementy wystroju i być ozdobą, by dobrze wpisywały się w klimat dziecięcej przestrzeni.

Oświetlenie górne

Jak w każdym pomieszczeniu, także w pokoju dziecka powinno znaleźć się światło centralne. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku małych dzieci, zbyt ostre światło może zakłócić ich sen. Dobrze, jeżeli lampa będzie miała możliwość regulowania strumienia światła, co pozwoli oświetlić konkretne strefy pokoju w zależności od potrzeb. Świetnie nadają się do tego listwy z kilkoma różnymi źródłami światła.

Jeżeli dziecko ma bardzo duży pokój dodatkową lampę można zamontować także nad miejscem zabaw.

Okolice łóżka

Oświetlenie dobrze zaplanować również nad łóżkiem dziecka – w postaci plafonu lub kinkietu – najlepiej dające światło rozproszone.

W pobliżu łóżka warto ustawić także lampkę nocną, szczególnie jeżeli maluch boi się spać w ciemności. Najlepiej jeżeli będzie emitowało ciepłą barwę, co działa uspokajająco na dziecko i nie przeszkadza w spaniu.

oświetlenie w pokoju dziecka

Można również zastanowić się nad programatorem, który w wyłączy oświetlenie po określonym czasie. Tym cechują się zwłaszcza lampy LED, których dodatkowym atutem jest energooszzędność.

Wyłącznik świateł powinien znajdować się w zasięgu łóżka, by dziecko mogło łatwo włączyć światło w środku nocy, gdy będzie chciało wyjść do toalety, itp.

Strefa nauki i zabawy

W miejscu gdzie dziecko odrabia lekcje, maluje i rysuje przyda się dodatkowa lampa wolnostojąca. Dobrze, jeżeli będzie miała możliwość regulowania wysokości. Trzeba pamiętać, żeby żarówka była na tyle silna, aby można było bez problemu pisać i czytać, ale nie może też być zbyt ostra, by nie męczyła zbyt szybko oczu.

Różnorodność i bezpieczeństwo

Na rynku dostępne są najróżniejsze modele lamp dziecięcych. Dobrze zaplanować zakup tak, aby służyły na lata i pasowały zarówno do pokoju niemowlaka, jak i starszaka. Dla większych dzieci można również dopasować lampy dostosowane do zainteresowań naszej pociechy.

lampy do dziecięcego pokoju

Wybierając lampy należy pamiętać o bezpieczeństwie. Warto zwrócić uwagę na użyte materiały – toksyczne farby, które w momencie większej temperatury emitują opary, dla zdrowia dziecka nie są pożądane. Bezpieczne są też lampy bez ostrych krawędzi. Odpowiedni standard posiadają lampy, które spełniają europejskie normy chroniące dzieci, o czym dobrze pamiętać podczas zakupów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *