lut 26, 2014

Posted by in Lampy, Lampy LED, Oświetlenie domu | 0 Comments

Oświetlenie poddasza – pomysły i rozwiązania

Oświetlenie poddasza – pomysły i rozwiązania

Mimo że bliżej słońca pod względem odległości, strych kojarzy nam się raczej z zaciemnionym i zagraconym pomieszczeniem. http://iga.edu/best-paper-writing-service-essay/ Ale gdy zdecydujesz się na zaadaptowanie tej przestrzeni na potrzeby mieszkalne, musisz zmierzyć się jego kątami, a ten poradnik ci w tym pomoże.

Miejsce

Przede wszystkim zanim zaczniesz wiercić dziury i instalować okablowanie musisz zaplanować dokładnie rozstawienie lamp. Jeśli twoje poddasze ma świetlik albo lukarnę, zobacz ile dają one promieni w trakcie dnia.

Gdy taka ilość cię zadowoli a nie będziesz spędzał „na górze” nocy i wieczorów, wybierz drobne światła. Jeśli zaś będzie to normalny pokój w którym aktywność zdarzy się całą dobę, musisz ustalić gdzie potrzebujesz światła. W ten sposób poznasz liczbę lamp i ich moc, a także rozmieszczenie.

Strychy, zwłaszcza w domach z drewnianym dachem to łatwe miejsce do wprowadzenia instalacji elektrycznej, pamiętaj jednak by nie przeciążyć jej nadmiernie. Zwarcie w poszyciu z palnego materiału może być szalenie niebezpieczne.

naturalne oświetlenie

Jeśli rzeczony dach jest spadzisty, problemem będzie także równomierne oświetlenie. Dlatego poznaj załamywanie się kątów i ich wpływ na promienie „na sucho” za pomocą silnej latarki. Koniecznie musisz zadbać o pełne oświetlenie schodów, nie chcesz przecież runąć po nich schodząc lub wchodząc do pomieszczenia. Dlatego też nie ustawiaj głównego źródła światła tak by oślepiało wchodzących, może być to bardzo niebezpieczne. Teraz możesz dostosować lampy do swojej przestrzeni.

Rodzaje światła

Ze względu na nachylenie ścian, a raczej sufitu zainstalowanie klasycznej wiszącej lampy może być kłopotliwe. Dlatego częstym wyborem na główne źródło światła są halogeny, na przykład w formie plafonów, a także popularne jarzeniówki. Oba rozwiązania są skuteczne i solidne, choć moc ich działania może nadać poddaszu sterylnej atmosfery. Dlatego warto zastanowić się nad uzupełnieniem, zwłaszcza na większych powierzchniach, na przykład za pomocą kilku strategicznie postawionych lamp wolno stojących. Możesz także zainwestować w popularne ostatnio oświetlenie LED. Zużywa mało energii, ma ciekawą temperaturę i może być użyte w wielu miejscach. Specjaliści nie zalecają ze względu na jego punktowy charakter korzystania z niego jako głównego źródła światła, ale z pewnością nada Twojemu poddaszu nowoczesnego sznytu.

 bezpieczne wejście

Kilka pomysłów

Wspomniane lampy LED mogą posłużyć ci do podświetleniu schodów i innych ważnych elementów (na przykład wyjścia). Pamiętaj aby umieścić włącznik na dole schodów, a nie tylko na ich szczycie. Dobrze jeśli one również będą rzucać się w ciemności, możesz zastosować do tego materiały luminescyjne. Aby upewnić się co do bezpiecznego wejścia po schodach, lampy mogą zawierać czujnik ruchu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *