sty 21, 2016

Posted by in Porady | Możliwość komentowania Czym są tynki japońskie i jak je stosować? została wyłączona

Czym są tynki japońskie i jak je stosować?

Czym są tynki japońskie i jak je stosować?

Zależy ci na zamaskowaniu nierówności na ścianach lub suficie, ale jednocześnie chciałbyś osiągnąć ciekawy efekt aranżacyjny? Pomyśl nad wykorzystaniem tynku japońskiego, dekoracyjnego materiału wykończeniowego do ścian i sufitów.

Tynki japońskie wyróżnia bardzo wszechstronne zastosowanie. Z powodzeniem można je stosować na wszystkich rodzajach ścian i sufitów. Tynki japońskie można nakładać bezpośrednio na beton, istniejący już tynk lub farby, ściany gipsowo-kartonowe, drewno czy nawet styropian.

Zanim zastosujesz tynk japoński

Przed zastosowaniem tynku japońskiego należy właściwie przygotować powierzchnię. Łuszczącą się farbę należy zeskrobać, a tapety usunąć tak, by ściany lub sufity były suche i czyste.

Kolejnym krokiem będzie pokrycie podłoża specjalną bazą, przeznaczoną pod tynki japońskie, która wyrówna jego chłonność i rozjaśni kolor ściany. Po naniesieniu bazy powierzchnia musi dobrze wyschnąć.

Samo przygotowanie tynku japońskiego do użycia nie powinno być kłopotliwe. Do zawartości opakowania należy dolać ilość wody wskazaną na opakowaniu przez producenta. Po uzyskaniu jednorodnej masy, na około godzinę odstawiamy tynk w celu jego pełnego nasiąknięcia.

Nakładanie tynku japońskiego

Nanoszenie tynku japońskiego nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi. Wystarczy tradycyjna paca i wałek, którym nałożymy masę na ścianę. Warto jednak zwrócić uwagę, by nakładana warstwa materiału była możliwie najcieńsza.

Za pomocą wałka należy docisnąć tynk, wygładzić go pacą i wyrównać krawędzie. Nałożona na ściany i sufity masa schnie przeciętnie około 48 godzin.

Wielokrotne zastosowanie

Co ciekawe, w przypadku tynku japońskiego istnieje możliwość kilkakrotnego wykorzystania tego samego materiału. W tym celu wystarczy dokładnie nawilżyć, a następnie zeskrobać nałożoną warstwę.

Uzyskany w ten sposób materiał należy dobrze wymieszać z wodą, by uzyskać jednorodną masę o odpowiedniej konsystencji.

Comments are closed.