gru 30, 2015

Posted by in Porady | Możliwość komentowania Jak dobrze oświetlić jadalnię? została wyłączona

Jak dobrze oświetlić jadalnię?

Jak dobrze oświetlić jadalnię?

Jadalnia to nie tylko miejsce, w którym spożywamy posiłki. To także reprezentacyjna część domu, w której podejmujemy gości na uroczystych spotkaniach przy stole. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby pomieszczenie to było dobrze oświetlone. Okazuje się, że lampa nad stołem nie wystarczy, dlatego podpowiadamy o czym należy pamiętać, projektując oświetlenie w jadalni.

Główny punkt świetlny

Głównym punktem światła w jadalni powinny być lampy wiszące znajdujące się nad stołem. Z reguły jedna lampa wystarczy, aby zapewnić komfortowe oświetlenie, jednak jeśli stół jest duży i liczy więcej niż 1,5 metra, warto pokusić się o dwie lampy. Dzięki temu jeśli do wspólnego posiłku zasiądzie większa liczba osób, stół będzie w całości dobrze oświetlony. Taki zabieg pozwala też efektownie podkreślić stół. Ponadto lampa wisząca bezpośrednio nad blatem to także skuteczny sposób na wydzielenie jadalni za pomocą światła z otwartej przestrzeni.

Lampy umieszczone nad stołem powinny znajdować się w symetrycznym położeniu względem siebie. Odległość, jaka powinna dzielić źródło światła od blatu stołu zależy w dużej mierze od domowników – powinna być dostosowana do ich wzrostu tak, aby w trakcie siedzenia przy stole światło nie raziło oczu. Najłatwiejszym rozwiązaniem takiej sytuacji jest wybranie modelu lampy, której wysokość będzie można regulować. Ponadto warto wybrać lampę wyposażoną w klosz – światło będzie z niego padało bezpośrednio na blat stołu, a to rozchodzące się na boki, będzie rozproszone, a co za tym idzie, przyjemniejsze dla oczu.

Światło boczne

Aby zapewnić sobie w pełni komfortowe warunki w jadalni, warto także uwzględnić oświetlenie boczne w pobliżu stołu. Mogą to być np. kinkiety wiszące na przyległych do stołu ścianach. Dobrym rozwiązaniem będzie także ustawienie lampki stojącej np. na komodzie lub innym meblu w pobliżu stołu. Dobrym pomysłem jest także wygospodarowanie miejsca dla źródeł światła naturalnego np. świeczników i lampionów. Mając je na uwadze, należy np. uwzględnić między innymi wysokość lampy wiszącej nad stołem.

Comments are closed.