Lis 15, 2015

Posted by in Porady | 0 Comments

Jak sterować światłem dziennym w mieszkaniu, czyli rolety kontra zasłony

Jak sterować światłem dziennym w mieszkaniu, czyli rolety kontra zasłony

Zbyt intensywne promienie słoneczne mogą przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności. Dlatego aby móc w pełni komfortowo sterować światłem dziennym wpadającym do wnętrza naszego mieszkania, należy wybrać optymalny system zasłaniający okno. Podpowiadamy, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w poszczególnych pomieszczeniach.

Coraz częściej w oknach naszych domów i mieszkań pojawiają się rolety. Nie znaczy to jednak, że tradycyjne zasłony odchodzą do lamusa. Wręcz przeciwnie, znajdują zastosowanie także w bardzo nowoczesnych aranżacjach. Wybierając jedną z wymienionych możliwości, należy brać pod uwagę nie tylko względy estetyczne, ale też praktyczne, tzn. zastanowić się które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w danym pomieszczeniu.

Rolety

Rolety wewnętrzne umożliwiają wygodne sterowanie światłem wpadającym do wnętrza. Wystarczy zmienić ustawienie tkaniny za pomocą mechanizmu, aby ograniczyć dopływ światła dziennego. Nie wszystkie jednak rolety gwarantują komfortowe zaciemnienie okna, ponieważ tkanina w pewnym stopniu przepuszcza światło. Jeśli zależy nam na znacznym jego ograniczeniu np. w pokoju, w którym komputer jest ustawiony przy oknie, zdecydujmy się na tkaninę w ciemnej barwie. Wygodnym rozwiązaniem są rolety typu dzień-noc, które zapewniają poczucie prywatności, a w razie potrzeby można szybko ograniczyć dopływ światła dziennego.

Rolety mają tak naprawdę uniwersalne zastosowanie i można je z powodzeniem zamontować w każdym pomieszczeniu. Z pewnością sprawdzą się znakomicie w kuchni, gdzie z kolei zasłony nie byłyby najlepszym rozwiązaniem. Ponadto można zamontować je w gabinecie czy pokoju dziennym – tu najlepszym rozwiązaniem będą np. rolety rzymskie, które tworzą efektowne zwoje tkaniny, przypominające zasłony.

Zasłony

Tradycyjne zasłony to system zasłaniający okno, który dodatkowo nadaje urządzanemu wnętrzu przytulny charakter. Wybierając zasłony z grubego materiały np. żakardu lub tafty możemy w znaczącym stopniu ograniczyć dopływ światła dziennego do wnętrza. Należy jednak uwzględnić odpowiednią szerokość karnisza i zasłon, tak aby zasłona wychodziła poza wnękę okienną o około 10 cm z każdej strony.

Tkanina zwisająca efektownie z karniszy sprawdzi się znakomicie w sypialni, gdzie ważny jest przytulna atmosfera sprzyjająca odpoczynkowi. Ponadto w tym pomieszczeniu zasłaniamy okno zazwyczaj wieczorem i odsłaniamy je dopiero rano, dlatego mniej wygodny system zasłaniania niż w przypadku rolet, nie odgrywa tu roli.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *