kw. 9, 2014

Posted by in Lampy, Lampy ścienne, Lampy stojące, Lampy wiszące, Oświetlenie, Porady | 0 Comments

Jakie oświetlenie do jakiego pomieszczenia?

Jakie oświetlenie do jakiego pomieszczenia?

Oświetlenie jest niezbędnym elementem wyposażenia wnętrz. Pełni nie tylko funkcje praktyczną, ale i estetyczną. Aby odpowiednio dobrać oświetlenie do każdego pomieszczenia w mieszkaniu, powinniśmy zastanowić się najpierw, czemu w głównej mierze ma ono służyć?

Kuchnia   

To miejsce wyjątkowe – tu gotujemy, jemy, czasem też pracujemy. Zwykle oświetlenie kuchni stanowi klasyczna lampa sufitowa, jednak ze względu na pozycję pracy w kuchni (tyłem do lampy, przodem do ściany) niezbędne jest tu dodatkowe oświetlenie stołu. Należy pamiętać, że w kuchni najlepsze będzie oświetlenie białe, jak najbardziej zbliżone do naturalnego, zwłaszcza gdy nasza kuchnia nie posiada okna.

Gabinet

Tutaj niezbędne jest światło bezcieniowe i równomierne, którego źródło powinno być osłonięte, aby nie razić wzroku. Najlepiej sprawdzą się lampy ustawiane bezpośrednio przy biurku lub na nim, przymocowane do stołu lub posiadające ciężką podstawę.

Sypialnia

Ten pokój wyposażamy zwykle w klasyczną lampę sufitową, ale dla miłego nastroju i atmosfery  przyda się też światło rozproszone i ciepłe. W sypialni sprawdzą się też lampki nocne i do czytania, które umożliwiają sterowanie strumieniem światła i kierowanie go na określoną powierzchnię. Znajdziemy tu lampki mocowane do ściany i do wezgłowia łóżka – ważne, by można w łatwy sposób je włączać i wyłączać. W sypialni liczy się także efekt dekoracyjny, dlatego można tu zastosować oświetlenie ozdobne, o barwnych kloszach czy różnych źródłach światła (np. światłowody).

lampka ścienna

Salon

Oświetlenie salonu, jako głównego pomieszczenia w domu, musi być funkcjonale i estetyczne zarazem. Trudo tu doradzić konkretne modele lamp, gdyż zależy to od indywidualnego gustu. Jeżeli jednak salon jest miejscem wypoczynku, sprawdzi się tutaj światło o ciepłej tonacji (np. zielonej, pomarańczowej czy żółtej). Możemy pokusić się tu o ozdobne żyrandole (np. kryształowe), kinkiety, stojące lampy na wysokich lub niskich stawywach bądź na światło ukryte za występami ścian, a nawet sufity świetlne.

Łazienka

Tutaj znów najważniejsza jest funkcjonalność. Oświetlenie łazienki powinno umożliwiać i ułatwiać codzienna toaletę. Ważne jest tu oświetlenie górne, ale i punktowe, np. oświetlenie lustra (w postaci kinkietów czy listew świetlnych) lub wanny (halogeny). Należy pamiętać, że ze względu na wilgoć panującą w łazience,  powinniśmy wybierać  produkty z bryzgoszczelnymi oprawami.

Przedpokój

Ponieważ rzadko zdarza się, by do przedpokojów wpadało światło słoneczne, bardzo ważne jest wyposażenie go w odpowiednie oświetlenie. Sprawdzi się tutaj lampa sufitowa, ale też symetrycznie rozmieszczone na ścianach kinkiety, które zaprezentowano tutaj. Możemy też zdecydować się udekorowanie światłem jednego szczególnego elementu przedpokoju, np. obrazu, lustra, ściany.

Photo credit: mod as hell / Foter / (CC BY-NC-SA 2.0)

Photo credit: Larah McElroy / Foter / (CC BY-NC 2.0)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *