mar 18, 2014

Posted by in Oświetlenie, Oświetlenie domu | 0 Comments

Daj się oświecić! Doradzamy jak prawidłowo oświetlić mieszkanie

Daj się oświecić! Doradzamy jak prawidłowo oświetlić mieszkanie

Na etapie planowania oświetlenia w domu popełniamy liczne błędy, które zazwyczaj wynikają z niewiedzy. Trudno bowiem przewidzieć gdzie dokładnie stanie stół w jadalni, a przecież lampa powinna wisieć nad jego środkiem.

Są jednak podstawowe zasady, którymi warto się kierować.

 

Oświetlenie funkcjonalne i otaczające

 

Ze względu na funkcję jaką oświetlenie ma spełniać dzielimy je na funkcjonalne i otaczające, czyli dekoracyjne. Oświetlenie funkcjonalne jest światłem stałym, dlatego to przy nim powinniśmy się najwięcej zastanowić. Oświetlenie w całym domu powinno być równomierne, wtedy najlepiej będzie spełniać swoją rolę. Zazwyczaj światła montujemy na środku pomieszczenia. W przypadku dużych pokoi warto zastosować kilka lamp z osobnymi włącznikami. Takie rozwiązania świetnie sprawdzają się m.in. w jadalni. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie bocznego oświetlenia, które w razie potrzeby będzie dodatkowo oświetlać pokój. Ewentualne braki możemy zawsze uzupełnić oświetleniem otaczającym, które pełni również funkcje dekoracyjne. Dobrze dobrane oświetlenie nadaje mieszkaniu zupełnie innego wyglądu. Dlatego coraz częściej wykorzystujemy je do zaakcentowania najciekawszych elementów znajdujących się w naszym domu – schodów, obrazów czy nawet kwiatów. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie ściemniaczy światła, które zdecydowanie uprzyjemnią wieczory w domu i pozwolą nam się zrelaksować. Jeżeli dużo pracujemy w domu, to musimy pamiętać o odpowiednim oświetleniu miejscowym. Najlepiej aby światło było ruchome i w zależności od potrzeb mogli zmienić kierunek jego padania. W przypadku oświetlania miejsca do pracy trzeba pamiętać o tym, aby osobie praworęcznej światło umieścić z lewej strony i odwrotnie dla osób leworęcznych.

 

Oświetlenie halogenowe

 

Ogromną popularność zdobyło oświetlenie halogenowe. Jest zdecydowanie droższe od tradycyjnej żarówki, jednak zdecydowanie trwalsze. Jeżeli chcemy mieć w domu halogeny, to musimy odpowiednio wcześnie się na nie zdecydować – trzeba do nich zastosować specjalną instalację niskonapięciową.

 

Więcej informacji na temat oświetlenia można znaleźć na forum: http://www.castorama.pl/forum

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *